Najnowsze posty

Sprawdzona wędka sumowa – nasze propozycje

Wędkarstwo sumowe w obecnym znaczeniu pojawiło się dużo później niż popularna „mucha” lub spławik. Z pomocą przyszła technologia oraz rosnąca wiedza na temat zwyczajów i bytowania tej majestatycznej ryby. Niewątpliwie, suma możemy nazwać królem polskich wód. Dorasta do monstrualnych rozmiarów. Okazy mierzące ponad 200 cm, ważące niekiedy grubo ponad 100 kg nie są rzadkością. Do walki z tak wymagającym przeciwnikiem potrzebujemy ekstremalnie mocnych akcesoriów sumowych.

Sposób na suma

Świadomość wędkarzy znacznie zmieniła się w ostatnich latach. Sum nie jest już uważany za rybę aktywną wyłącznie w nocy, a wędkarze z powodzeniem łowią okazałe sztuki w słoneczne dni. Możliwości połowu suma jest wiele, jednak skupimy się na trzech najczęściej wybieranych przez wędkarzy. Będzie to łowienie stacjonarne, spinning oraz vertical.

 

  • „Stacjonarka”, bo tak potocznie nazywamy pierwszą z metod, polega na łowieniu najczęściej z brzegu, nie przemieszczając się z wędkami. Przynętę podajemy w docelowe miejsce przy pomocy środka pływającego (rzadziej wynosimy, chociaż też jest to możliwe np. na rzekach). Wędki do tego przeznaczone będą stosunkowo długie i bardzo mocne. Długość wędki dostosowujemy najczęściej do dystansu, na jakim zestaw będzie pozostawiony, a standardowe wymiary oscylują między 270cm a 330cm.
  • Spinning to aktywne poszukiwanie zdobyczy, łowiąc na różne sztuczne przynęty (woblery, blachy, gumy…). Wędki będą krótsze, ale będziemy mogli zarzucić przynętę na spore odległości.
  • Vertical, czyli trzeci, zyskujący coraz to większą popularność sposób polegający na znalezieniu ryby i podaniu przynęty pionowo (wertykalnie) w dół. Do tego celu przeznaczone są wędki bardzo krótkie, ponieważ rzuty nie są potrzebne.

 

Jaką wędkę sumową wybrać?

Od samego początku, kierując się przysłowiową zasadą „albo grubo, albo wcale”, pod lupę idą wędki do „stacji”. Pierwszą propozycją jest Mikado mlt heavy catfish 300cm/80-400g. Często polecany dla osób, które zaczynają swoją przygodę z sumem. Decydując się na ten model, nie nadwyrężymy portfela, zostawiając za sobą ryzyko braku mocy. Drugą opcją wartą uwagi jest model o wręcz bajkowej nazwie „Valhala” od firmy Delphin. W tym modelu ciężar wyrzutowy to aż 950g! Długi na trzy metry „kij” jest niezawodny, a nawet najtrudniejsze warunki nie będą stanowiły problemu. Ostatni w tym zestawieniu znalazł się Penn Legion Gold rvr monster 285cm/450g. Jeżeli możemy mówić o finezji, to ten model zdecydowanie posiada tę cechę. Ogromna moc nie ujmuje przyjemności z holu nawet średniej wielkości ryby, a z prawdziwym „rzecznym potworem” da sobie radę. Przy wyborze odpowiedniego dla siebie spinningu do połowu suma, pod uwagę musimy wziąć wiele czynników. Dużą rolę odgrywa akwen, na którym próbujemy swoich sił - czy będzie to duża rzeka, głębokie jezioro, a może niewielki staw? Ponadto fakt, czy połów będzie odbywał się z brzegu lub środka pływającego ma równie duże znaczenie. Propozycja numer jeden od znanej w każdej dziedzinie wędkarstwa firmy Shimano. Catana FX 270cm/50-100g to trafiony wybór na miejsca, gdzie prowadząc przynętę w silnym nurcie, omijamy rzeczne zawady, nie eliminując przyjemności z holu zarówno mniejszych sumów, jak i przyłowów w postaci szczupaków lub sandaczy bytujących w takowych miejscach. Dla łowiących z łodzi Black Cat przygotował Perfect Passiona boat, o długości 240cm i cw. 50-190g. W skrócie: ogromna moc w przystępnej cenie. Błędem byłoby pominięcie niebywale popularnego w ostatnim czasie Green Spina 240cm/50-190g ze stajni Madcata. Jego długość nie będzie przeszkadzać na łodzi, ale też nie ograniczy dystansu podczas rzutów z brzegu.

Czas na najkrótsze spośród wszystkich sumówek. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na gabaryty środka pływającego. Mikado MFT Bogey 185cm/250g to pierwsza opcja, która zadowoli zarówno wprawionych łowców, jak i początkujących. Dysponując niewielkim pontonem lub łodzią, pod uwagę warto wziąć Madcata white close combat 170cm/50-125g. Ograniczona długość pozwoli na sprawne manewrowanie zarówno podczas holu, jak i samej prowokacji do brania. Zamykając listę najbardziej uniwersalnym Pussycat’em, a właściwie będzie to Penn Pussycat legion cat silver 180cm/200g przedstawiamy wędkę z ogromnym zapasem mocy, połączonym z wygodnym i kompaktowym rozmiarem.

Akcesoria sumowe w haczykowo.pl

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w walce z największą rybą polskich wód, koniecznie sprawdź naszą ofertę. W sklepie haczykowo.pl skompletujesz od A do Z zestaw, który wytrzyma nawet legendarnego „olimpijczyka”.

Opublikowane w: Default category

Zostaw komentarz