Najnowsze posty

Cechy dobrego podbieraka wędkarskiego

Podbierak wędkarski to nieodzowna część wyposażenia łowiącego, niezależnie od uprawianej metody połowu. Czy to w wędkarstwie muchowym, spinningowym, feederowym, spławikowym czy karpiowym. Nie tylko ułatwia on wyciągnięcie naszej zdobyczy z wody, ale wpływa też na bezpieczeństwo i kondycję łowionych ryb, zwłaszcza jeżeli chcemy zwrócić jej wolność.

Podbierak wędkarski – rodzaje

Obecnie do każdej metody połowu możemy nabyć dedykowany podbierak, który swoimi cechami (wielkość kosza, rozpiętość ramion, kształt, długość sztycy…) będzie najlepiej pasował do docelowego przeznaczenia.

Podbieraki do metody feeder oraz wyczynowej

Podbieraki te zwykle posiadają sztywną, okrągłą lub zaokrągloną ramę, która powinna być wykonana z solidnego materiału, jednak nie może być ona ciężka lub toporna. W tym sposobie połowu często liczy się czas, a liczba łowionych ryb jest spora. Wymiary najczęściej dobierane są do wielkości ryb, które chcemy łowić. Jeżeli nastawiamy się na gatunki ryb takie jak płocie, jazie, leszcze lub karasie nie musi być on stosunkowo duży. Jeżeli jednak naszym celem będą karpie, amury lub jesiotry (zwłaszcza te ostatnie, które coraz liczniej można spotkać na łowiskach komercyjnych), kosz musi być większy, a siatka mocna i wytrzymała. Sama siatka to odrębny temat. Najczęściej jest ona wykonana z miękkiego materiału, materiału pokrytego gumą lub z żyłki. Drugą częścią jest sztyca. Najczęściej jest ona nasadowa lub teleskopowa, choć coraz większe grono wędkarzy decyduje się na pierwszą opcję (głównie ze względu na większą wytrzymałość). Długość również jest uzależniona od kilku czynników, takich jak np. wysokość brzegu, na którym łowimy. W tym wypadku również waga gra znaczącą rolę, ponieważ niejednokrotnie będziemy posługiwać się nawet sztycą o długości nawet 4 m.

Podbieraki do metody spinningowej oraz muchowej

Te podbieraki zwykle posiadają sztywną ramę, jednak różnią się zasadniczo od wyczynowych. W zależności od tego, na jakie ryby się nastawiamy, rozbieżność w gabarytach będzie spora. Zazwyczaj nie jest potrzebna długa sztyca, więc najczęściej są one jednoczęściowe. Dedykowane do połowu z łodzi np. szczupaków lub sandaczy muszą być bardzo mocne, a siatka najczęściej wykonana jest z pokrytego gumą materiału, który znacznie niweluje splątania o wystający grot kotwicy. Z kolei te, które towarzyszą wędkarzowi w długich wędrówkach, są niewielkich rozmiarów. Często wyposażone są w dodatkowy uchwyt np. do kamizelki, aby zawsze były „pod ręką”. Warto skupić się na wadze sprzętu oraz dopasowaniu odpowiedniej dla siebie rękojeści (uchwytu).

Podbieraki do metody karpiowej

Zdecydowanie największe pośród wyżej wymienionych, podbieraki karpiowe, w zależności od sposobu oraz preferencji użytkownika, spotkamy zarówno ze sztywną jednoczęściową ramą, jak i te ze składanymi ramionami. Spodziewając się sporych ryb, wiele zależy od siatki, która musi wytrzymać duże obciążenia, nie tylko podczas podnoszenia okazu z wody. Częstym przyłowem zdarzają się bowiem amury, które niejednokrotnie poddają wytrzymałość sprzętu ekstremalnym testom. Nawet w podbieraku potrafią pokazać, na co stać te niebywale silne ryby. Część wędkarzy, łowiąc z pontonu, preferuje podobne podbieraki jak przy połowie szczupaków z łodzi, jednak zdecydowana większość wybiera kosz w kształcie trójkąta.

 

Podbieraki w haczykowo.pl

W salonie wędkarskim haczykowo.pl znajdziesz dedykowany do każdej z wyżej wymienionych metod podbierak, w wyborze którego pomogą nasi sprzedawcy.

Opublikowane w: Default category

Zostaw komentarz