Najnowsze posty

Żyłki wędkarskie – poradnik w pigułce

Żyłka wędkarska, zaraz obok wędki, jest nieodłączną składową całego zestawu. Na rynku znajduje się wręcz przytłaczająca liczba wszelakich rodzajów linek. Jak więc znaleźć prawidłową żyłkę oraz czym kierować się przy jej wyborze?

Rodzaje żyłek wędkarskich

Pomijając aspekty chemiczne dotyczące składu oraz sposobów pozyskania poszczególnych rodzajów linki, wyróżnia się:

  • Monofil,
  • Nanofil,
  • Fluorocarbon.

Najczęściej jednak porównuje się właściwości żyłek do plecionek, które mają inne cechy charakterystyczne. Różnicę w budowie między tymi dwoma materiałami można bez problemu dostrzec gołym okiem. Jednak oba tworzywa mają odmienne parametry. Żyłka mono jest odporna na przecieranie, wytrzymała na węzłach oraz mało widoczna dla ryb. Materiał ten jest jednak rozciągliwy, co jest zarówno atutem, jak i wadą tego produktu, a wszystko zależne jest, w jakich warunkach oraz do jakiego celu jest ona używana.

Plecionka natomiast to (jak wskazuje nazwa) splot włókien w liczbie kilku lub kilkunastu, wykonanych w głównej mierze z polietylenu. Ich bardziej popularna nazwa, z którą większość z nas się spotkała, to Dyneema. Dzięki temu, porównując oba materiały o tej samej średnicy, wytrzymałość plecionki będzie znacznie większa. Rozciągliwość tego typu materiału jest znikoma, co również ma swoje plusy i minusy.

Żyłka karpiowa

Niewątpliwie liczba żyłek, jaka znajduje się obecnie na rynku, daje wędkarzom niezliczone możliwości. Wchodząc do sklepu wędkarskiego mamy  „do wyboru, do koloru i czego dusza zapragnie” jeżeli chodzi o ten asortyment. No właśnie, jaki kolor wybrać? Najczęściej stajemy przed wyborem pomiędzy kolorem fluo (jest to zwykle jasnożółta lub jasnopomarańczowa żyłka o bardzo jaskrawym kolorze) lub w stonowanym odcieniu (zielona, brązowa lub tzw. camo, czyli połączenie maskujących tonacji). Zwolennicy tej pierwszej - cenią sobie widoczność linki w każdych warunkach. Jest to pomocne podczas nocnego holu, ponieważ łatwiej określić położenie ryby. Wysoką widoczność żyłki najbardziej cenią sobie wędkarze łowiący z wywózki, a konkretniej przy użyciu środka pływającego. Podczas powrotu do brzegu za pomocą silnika, zarówno w nocy, jak i w niesprzyjających warunkach (mgła, deszcz, silny wiatr) przez nieuwagę możemy zaplątać żyłkę w śrubę silnika, co może skończyć się utratą sporej ilości linki, zestawu oraz  uszkodzeniem pracującego silnika. Druga grupa wędkarzy za priorytet stawia sobie ukrycie za wszelką cenę sporej ilości żyłki biegnącej przez łowisko.

Fluorocarbon, czyli jak pozostać niewidocznym

Fluorocarbon to rodzaj linki, który cechuje się innymi właściwościami od wyżej opisanych żyłek. Najbardziej cenionym parametrem jest brak widoczności w wodzie, spowodowanej prostą zależnością - materiał ten nie odbija światła słonecznego. Używany jest powszechnie w wielu metodach połowu (spinning, mucha, feeder oraz karp) jako przypon. W wędkarstwie spinningowym często stosowany przy połowie okoni, sandaczy oraz innych drapieżników dysponujących bystrym wzrokiem. W karpiowej szkole stałe miejsce ma również tzw. „sztywniak”, który jest częstym wyborem wśród wędkarzy preferujących technikę rzutową, ale nie tylko. Dzięki swojej sztywności jest dużo trudniej splątać zestaw z takiego materiału, w porównaniu do np. plecionki.

Wybór żyłek w salonie wędkarskim haczykowo.pl

W naszej ofercie znajdują się produkty od wielu renomowanych firm, dostępne od niewielkich, kilkudziesięciometrowych szpul aż po kilometrowe zwoje!

Opublikowane w: Default category

Zostaw komentarz