Najnowsze posty

Rodzaje przynęt spinningowych

Wędkarstwo to sposób na spędzanie wolnego czasu zarówno na łonie natury z dala od zgiełku miasta, jak i właśnie w jego centrum – w przysłowiowej „miejskiej dżungli”. Z roku na rok hobby to przyciąga coraz większą liczbę nowych miłośników, tym samym podnosząc poprzeczkę w rywalizacji między sobą jeszcze wyżej. Każdy wędkarz ma swoją ulubioną metodę łowienia oraz sprzęt, z którym nigdy się nie rozstaje.

Wędkarstwo spinningowe to metoda łowienia, w której nie potrzeba żywych ani martwych rybek jako przynęt. Do tego mają służyć przynęty spinningowe sztuczne. Odpowiednio dobrane mogą dawać naprawdę świetne efekty.

Czym różnią się przynęty spinningowe?

W naszej ofercie znajduje się wiele rodzajów przynęt, które różnią się pod względem:

  • wielkości,

  • twardości,

  • koloru,

  • materiału, z jakiego są wykonane,

  • kształtu,

  • ceny.

Nie ma jednak jednej uniwersalnej przynęty, która zwabi każdy rodzaj ryb. Warto więc wyposażyć się w kilka rodzajów, tak by móc cieszyć się z połowów w każdych warunkach. Z biegiem czasu wędkarz sam nabywa wiedzę oraz doświadczenie, jaka przynęta sprawdza się najlepiej.

Przynęty spinningowe – rodzaje

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z wędkowaniem metodą spinningową, musi wiedzieć, że przynęty sztuczne można podzielić na:

  • twarde - woblery, wahadłówki, obrotówki;

  • miękkie - twistery, rippery.

Woblery

Najpopularniejsze i najchętniej stosowane przynęty, które mają udawać żywą rybkę. Można wyróżnić woblery pływające bądź tonące. Zależy to od tego, jak są prowadzone – czyli, czy unoszą się na powierzchni wody, czy „nurkują”. Niektóre z nich posiadają ster, inne nie. Woblery mogą być jedno- lub dwuczęściowe. Przeważnie wykonane są z drewna albo plastiku.

Wahadłówki

Te niewielkie przynęty spinningowe o prostej konstrukcji zbudowane są z kawałka wyprofilowanego drutu zakończonego kotwicą. Mają różne kształty i kolory. Wprowadzone w wodę poruszają się ruchem wahadłowym, prowokując drapieżnika do ataku.

Obrotówki

Uniwersalna przynęta składająca się z drucika, korpusu i skrzydełka. Zdarzają się wersje z koralikami. Włożone do wody obracają się, wabiąc swoimi kolorami i ruchami. Zalecane są dla osób rozpoczynających swoją przygodę w wędkarstwie za sprawą łatwej budowy oraz skuteczności połowów.

Rippery

Zadaniem ripperów (tak jak woblerów) jest imitowanie żywej rybki. Do ich przechowywania potrzebne jest odpowiednie pudełko, ponieważ przynęty te wykonane są z miękkiego materiału, który wchodzi w reakcje z plastikiem. Zbrojone są w główki jigowe. Mają szeroką gamę barw i rozmiarów.

Twistery

Twistery to przynęty spinningowe podobne do ripperów. Ich różnicą jest fakt, iż nie udają żywej rybki, a przyciągają drapieżnika swoim falującym ogonem. Metoda połowu jest taka sama jak w poprzednim przypadku, czyli opuszcza się przynętę na dno, podrywa w górę i znów opuszcza.

Jak dobrać sztuczne przynęty spinningowe?

Dobór odpowiedniej przynęty nie jest prostym zadaniem. Należy wybierać względem rodzaju drapieżnika, jakiego chce się złowić. Warto wziąć pod uwagę porę roku oraz rodzaj zbiornika wodnego. Początkujący wędkarz może liczyć jedynie na własne wyczucie, ale z czasem z pewnością zyska przydatną wiedzę.

Jeśli szukasz przynęt dobrej jakości, zapraszamy do haczykowo.pl. Chętnie udzielimy Ci cennych wskazówek i rad, które przydadzą się zwłaszcza podczas pierwszych wypraw.

Opublikowane w: Default category

Zostaw komentarz