Najnowsze posty

Zestaw castingowy - podstawowe elementy

Z roku na rok przybywa zwolenników wędkarstwa castingowego, jednak jego popularność nie jest tak wielka jak w przypadku klasycznego spinningu. Stąd biorą się problemy ze znalezieniem informacji na temat dobrych zestawów castingowych, co może zniechęcać do wypróbowania tej metody. Postanowiliśmy więc pomóc wszystkim zainteresowanym i przedstawić podstawowe elementy, które składają się na zestaw castingowy.

Kiedy przyda się zestaw castingowy?

Wędkarstwo castingowe to metoda połowu ryb skuteczna w przypadku najpopularniejszych gatunków. Pierwsze skojarzenie wśród wędkarzy dotyczy łowienia dużych szczupaków na ciężkie przynęty. Słowo „casting” z angielskiego oznacza zarzucenie, co wpłynęło na alternatywną nazwę tej metody, która brzmi: wędkarstwo rzutowe.

Wędkarze stosujący casting w swoich połowach posiadają ulubione techniki pozwalające na zwiększenie odległości rzutów. Najpopularniejsze z nich to:

  • przesuwanie ciężaru ciała w kierunku przedniej nogi w chwili wyrzucania zestawu,
  • zatrzymanie wędki pod kątem 45 stopni,
  • technika na dwie ręce.

Metoda wędkarstwa castingowego polega na zarzuceniu przynęty poprzez wprawienie w ruch szpuli multiplikatora za pomocą sprężystości wędki i odpowiednio dobranej wagi wabika. Następnie powoli ściąga się linkę z powrotem w celu sprowokowania ryby do ataku. Ciekawostką może być fakt, że jest to dyscyplina sportowa, gdzie zarzuca się lekką muszkę lub ciężarek do celu.  

Odpowiednia wędka

Na rynku znaleźć można kilka rodzajów wędek castingowych, jednak wybór tej najlepszej zależy od ciężaru wyrzutu oraz wyboru przynęty. Dla początkującego wędkarza poleca się wędziska w przedziale 20-60 lub 40-100 g. Te modele umożliwiają podawanie nawet sporej przynęty bez większego obciążenia oraz trudności w obsłudze. Doświadczeni wędkarze, dzięki swojej wiedzy i umiejętnością, mogą pokusić się o wybór cięższego zestawu.

Wędki castingowe są dostępne w różnych długościach. Zwykle mierzą od 180 do 220 centymetrów. Dłuższe modele uznawane są za nieporęczne, zwłaszcza gdy połowu dokonuje się z łódki lub pontonu. Akcja wędziska nie powinna być zbyt szybka.

Kołowrotek w zestawie castingowym

Podstawą w wędkarstwie jest wędka, a kolejną ważną rzeczą jest wyspecjalizowany kołowrotek z ruchomą szpulką. Bez niego nie ma mowy o kompletnym i skutecznym zestawie castingowym. Do dyspozycji mamy w tym przypadku multiplikatory:

  • niskoprofilowe – lekkie i używane przy lżejszych przynętach, których waga nie przekracza 60 g. Sprzęt tego typu dobrze trzyma się w rękach, nie jest za ciężki, ale posiada niewielką pojemność szpulki. Powoduje to, że nie można skorzystać z dużej ilości grubej plecionki. Jest on jednak odpowiedni dla początkujących, zwłaszcza jeśli model posiada system wspomagający. Ułatwia on wówczas rzucanie, ograniczając prędkość obracania się szpulki.
  • wysokoprofilowe – stosuje się je w przypadku przynęt o wadze 150 do 200 g. Są ciężkie oraz solidnie wykonane. Posiadają dużej pojemności szpulkę, która umożliwia nawinięcie grubej plecionki.

Żyłka czy plecionka?

Mając już wybraną wędkę i kołowrotek, czas zdecydować, jakiej linki użyjemy. Do wyboru jest żyłka lub plecionka, a zdania wędkarzy na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że przygodę z castingiem należy rozpocząć od żyłki. Inni zalecają eksperymenty z użyciem plecionki. Jedno jest pewne – podczas wyboru cięższych przynęt żyłka może nie podołać, ponieważ jest zbyt rozciągliwa. Pleciona jest mocniejsza i wytrzyma większe obciążenie.

Zestawy castingowe w haczykowo.pl

Jeśli nabrałeś ochoty na łowienie nową metodą, trafiłeś doskonale. U nas znajdziesz odpowiedni sprzęt potrzebny nie tylko co połowu castingowego, ale i trollingowego, spinningowego i wielu innych. Znajdziemy dla ciebie idealną wędkę, kołowrotek, przynętę. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz odpowiedni zestaw castingowy, napisz do nas!

Opublikowane w: Default category

Zostaw komentarz