Najnowsze posty

Jak prawidłowo wybrać wędkę spławikową?

Spławik zyskuje coraz większą popularnością. By łowić na tę metodę trzeba wyposażyć się przede wszystkim w dobry sprzęt. 

 

Spławik, jako metoda połowu ryb, należy do najstarszych sposobów wędkarstwa. Na przestrzeni lat diametralnie się zmienił, a obecnie przechodzi prawdziwy renesans. Na rynku znajduje się bardzo dużo rodzajów wędek, a każda z nich różni się przeznaczeniem oraz właściwościami. Począwszy od amatorów aż po prawdziwych wyczynowców, zwolenników tej dziedziny ciągle przybywa. Jak więc wybrać odpowiednią wędkę spławikową dla siebie?

 

Wędka spławikowa - rodzaje

Rodzajów wędek jest kilka. Do jednych będziemy używać specjalistycznych kołowrotków, a do innych nie. Najczęściej możemy spotkać takie rodzaje jak:

 

  • Bolonka – wędka ta została stworzona do połowu na wodach płynących. Cechuje ją szczytowa akcja oraz niewielka waga. Aby ułatwić transport w trudnych warunkach, które spotkamy nad rzekami, przemierzając dzikie miejsca, jest ona składana teleskopowo. Przeważnie ciężar wyrzutowy to od 5g do 30g. Przykładem wędki tego typu może być Garbolino Bolo Competition, Robinson Marcel Van den Eynde nano Core oraz Mikado Rival Bolognesse. Do bolonki niezbędny jest kołowrotek. Najczęściej będą to kołowrotki ze szpulą stałą, ale niektórzy fani łowienia metodą tzw. „przepływanki” stosują kołowrotki ze szpulą ruchomą typu Center Pine.
  • Wędka matchowa – służy do posłania zestawu spławikowego na znaczne odległości (najczęściej stosujemy spławiki typu waggler).Najpopularniejsze długości to 360cm, 390cm, 420cm oraz 450cm, a standardowy ciężar wyrzutowy oscyluje między 15g a 35g. Jednak aby zwiększyć maksymalnie osiągi rzutowe, producenci tego rodzaju wędzisk wprowadzają na rynek modele o ciężarze wyrzutowym nawet do 60g. Są one jednak mało popularne. Wędki tego rodzaju najczęściej znajdziemy w formie trzy składowej, chociaż modele teleskopowe coraz częściej lądują na sklepowych półkach. Tutaj również niezbędny będzie kołowrotek ze stałą szpulą. Najczęściej cechować będzie je szeroka, płytka szpula (aby zwiększyć maksymalnie możliwości rzutowe) oraz wysokie przełożenie rzędu 6.2:1 lub nawet 7.0:1. Proponowane przez nas modele to: Robinson TX4, Shimano Super Ultegra AX Match 42F oraz Mikado Ultraviolet Match.
  • Bat - jedna z najczęściej wybieranych „spławikówek” dla najmłodszych. Niewątpliwie jest to bardzo prosta konstrukcyjnie wędka, której uzbrojenie zajmuje niewiele czasu. Sięgają po nią jednak nie tylko początkujący, ale i zawodnicy startujący w zawodach wędkarskich, ponieważ brak kołowrotka pozwala na bardzo szybkie wydobycie niewielkich ryb z łowiska, aby zrobić tzw. „wagę”. Zaletą bata jest również forma transportowa. O komforcie w tym przypadku decyduje teleskopowa forma przechowywania. Najczęściej spotykane długości to 4m, 5m, 6m a nawet 7m. Kilka przykładowych modeli to: Mikado Fishing team pole, Robinson Pole SX2, Trabucco Activa XS power.
  • Tyczka - ostatnia, najbardziej zaawansowana metoda połowu. Sięgają po nią najczęściej zawodowcy i jest to również najkosztowniejsza propozycja. Nie używamy w niej kołowrotka, ale potrzebne będzie kilka niezbędnych elementów wyposażenia, takich jak rolki, topy, grzebienie, amortyzatory oraz specjalistyczny kosz potocznie zwany kombajnem.

 

Wędkarstwo spławikowe w haczykowo.pl

W naszym sklepie nieustannie poszerzamy ofertę wędek spławikowych, a z miesiąca na miesiąc przybywa pytań o odpowiedni rodzaj wędki. Zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą.

Opublikowane w: Default category

Zostaw komentarz