Filtrowanie

W promocji

Na stanie

Cena

8,00 zł - 170,00 zł

Długość (m)

10 m - 3000 m

Średnica linki (mm)

0 mm - 1 mm

Wytrzymałość (lb)

8 lb - 10 lb

Żyłki Plecionki

Żyłki do feedera w haczykowo.pl


W ofercie naszego sklepu znajdziecie ponad 300 modeli żyłek przeznaczony do łowienia klasycznym koszykiem zanętowym i method feeder. Posiadamy mocne i sprawdzone żyłki dla każdego wędkarza bez względu na stopień zaawansowania. Nawijane na szpule po 100m, 150m a nawet bulki po 1000m.

Jaka żyłka do feeder i metody?


Żyłka jest jednym z najważniejszych elementów zestawu wędkarskiego. Od niej w ogromnej mierze zależy efektywność łowienia i komfort rzutów. Przy wyborze żyłki feederowej najważniejsze aby była ona dobrej jakości. Dobra żyłka feederowa to taka, która jest wytrzymała, mocna i odporna na ścieranie. Będzie ona poddana dużym przeciążeniom przez dużą masę zestawu końcowego a przez to że leży na dnie może ocierać się o zaczepy, kamienie, żwir i patyki. Żyłki feederowe najwyższej klasy są idealnie gładkie i nie stawiają oporu na przelotkach podczas rzutu i zwijania zestawu. Powinna tez być elastyczna i miękka co pozwoli nam uniknąć plątania i owijania na przelotce szczytowej.

Jaka grubość żyłki do feedera?


W zależności od tego jaki styl łowienia feeder preferujesz powinieneś dobrać odpowiednią średnicę żyłki głównej. Przy łowieniu na małym i średnim dystansie pomyśl o żyłkach o większej średnicy. Dobra żyłka 0.23mm lub 0.25mm będzie najlepszym wyborem kiedy nie musimy rzucać na duże odległości. Taka żyłka jest idealna do łowienia dużych karpi, jesiotrów i amurów szczególnie w łowiskach z dużą ilością zaczepów. Umożliwi silne hole i przytrzymanie ryb przy gwałtownych odjazdach w konary.
 

Żyłka feeder do dystansu.


Do łowienia na dużych zbiornikach zaporowych lub łowiskach komercyjnych często musimy wykonywać dalekie rzuty aby dobrać się do dużych ryb. W takiej sytuacji celujemy w mniejsze średnice żyłek ale wybieramy modele najwyższej klasy. Do rzutów powyżej 80m dobrym rozwiązaniem będzie cienka i mocna żyłka o średnicy 0.20mm nawijana na szpule 200m lub większe. Koniecznie do tak cienkiej żyłki dowiązujemy około 10m odcinek strzałówki z żyłki 0.28mm. Strzałówka bierze na siebie wszystkie przeciążenia przy mocnych rzutach, których żyłka główna na pewno nie wytrzyma. Przy ekstremalnie dalekich rzutach 110m+ możemy zejść ze średnicą żyłki głównej nawet do 0.18mm. Będzie ona bardziej rozciągliwa a hol przy takiej żyłce powinien być spokojny i bardziej podobny do wybierania luzu, który daje nam ryba. Siłowy hol zaczynamy dopiero kiedy na kołowrotek trafią pierwsze nawoje mocnej strzałówki.

Żyłka czy plecionka do feedera?


Do method feeder zdecydowanie lepsza będzie dobra żyłka. Daje ona większy komfort łowienia, lepszą amortyzację przy holu dużych ryb oraz pozwala na łatwiejsze wiązanie zestawu z podajnikiem. Jest ona również tańsza więc po wielu wyjazdach i jej zużyciu wymiana linki głównej nie będzie kosztowna. Plecionki feederowe powinny trafić na wasze kołowrotki jeżeli łowicie feederem klasycznym ze względu na lepsze przekazywanie delikatnych brań. Wiedząc jak wyglądają brania na method feeder oczywiste jest, że plecionka nie będzie tu potrzebna.

Czy kolor żyłki ma znaczenie?


Są zwolennicy żyłek całkowicie transparentnych czyli naturalnego, przezroczystego nylonu. W ofercie wielu marek znajdziemy również żyłki fluo żółte czy pomarańczowe. Pojawiają się też żyłki camo albo czarne. Kolor żyłki nie będzie miał żadnego znaczenia przy łowieniu na feeder. Najważniejsze aby była mocna, szybko tonęła i nie skręcała się.