Najnowsze posty

Wędkarstwo karpiowe – porady dla początkujących

Wędkarstwo karpiowe zarówno w Polsce, jak i na świecie jest stosunkowo „młodą” metodą połowu ryb. Jej początku możemy doszukiwać się w latach 80. ubiegłego wieku. Najprężniej rozwijała się w Wielkiej Brytanii, tam też zaczęto używać sprzętu dostosowanego do tej konkretnie metody łowienia.

Jak wyglądał postęp wędkarstwa karpiowego na przestrzeni lat

Najmłodszej dziedzinie wędkarstwa zdecydowanie można przypisać miano najprężniej rozwijającej się. Obecnie każdemu elementowi zestawu, zaczynając od haczyka, poprzez wędkę, a kończąc na poszczególnych składowych biwaku, można dopisać przydomek „karpiowy”. Przy tak szerokim wyborze musimy mądrze zdecydować, jaki sprzęt wybrać na początek swojej przygody. Trzeba pamiętać, że karp to godny przeciwnik, więc sprzęt musi być wystarczająco mocny. Zacznijmy więc od wędki….

Wędki karpiowe

Wędki karpiowe różnią się od siebie długością, która najczęściej podana jest w stopach (ft), oraz tzw. krzywą ugięcia opisywaną w funtach (lbs). Najczęściej są to wędki o długości:

  • 13ft
  • 12ft
  • 10ft

Obecnie istnieje również kilka innych, mniej popularnych długości (11ft, 9ft, 8ft a nawet 6ft). Krzywa ugięcia, czyli w uproszczeniu twardość wędki, to zazwyczaj:

  • 3lb
  • 3,25lb
  • 3,5lb

Tutaj również możemy spotkać się z innymi, mniej popularnymi wartościami (4lb, 3.75lb, 2.75lb, 2.5lb). Należy pamiętać również o wędkach typu „Spod” gdzie krzywa ugięcia może wynosić 5lb i więcej. Są to jednak wędki wykorzystywane do nęcenia z brzegu na dalekim dystansie.

Dostosowanie wędki do sposobu łowienia

Podstawowym pytaniem, jakie musimy zadać sobie przed wyborem odpowiedniego „kija”, to sposób, w jaki chcemy umieścić swój zestaw końcowy w docelowym miejscu łowienia. Dwie podstawowe możliwości to:

  • rzut (posłanie przynęty z brzegu za pomocą wędki),
  • wywózka (za pomocą środka pływającego lub zdalnie sterowanego modelu).

Gdy wybieramy pierwsze rozwiązanie, dłuższa wędka umożliwi osiągnięcie dalszego dystansu. Warto również wybrać model o większym zapasie mocy, który ułatwi podanie zestawu wraz z punktową porcją zanęty (worek lub siatka PVA). Opcja numer dwa nie wymaga od wędkarza użycia sporego nakładu siły, ponieważ z pomocą najczęściej przychodzi środek pływający. Tutaj jednak niejednokrotnie będziemy musieli manewrować na niewielkim pontonie, więc należałoby zdecydować się na krótszą wersję wędki, która będzie po prostu wygodniejsza. Moc wędki również nie jest obojętna. Jeżeli łowisko, na którym chcemy spróbować swoich sił, jest mocno zarośnięte lub znajduje się tam spora liczba zaczepów, opłaci się wybór wersji nawet 3,5lb.

Kołowrotek oraz żyłka

 

Drugim podstawowym elementem naszego zestawu jest kołowrotek. Tak samo jak wędka, musi być wystarczająco mocny, aby sprostać największym okazom. Powinien mieć on stosunkowo duży rozmiar, aby (oczywiście poza zapasem mocy) pomieścił wystarczającą ilość linki głównej. Niejednokrotnie wędkarze na równi stawiają przy kołowrotkach typowo „karpiowych” kołowrotki tzw. surfcastingowe, czyli te przystosowane do dalekich rzutów, dodatkowo odporne na działanie soli morskiej.

Linka główna to najczęściej żyłka, jednak przy dalekiej wywózce zastępowana jest plecionką ze względu na jej znikomą rozciągliwość, która pomaga w sygnalizacji brania z dalekich odległości. Warto pamiętać, że podczas rzucania - dalszą odległość pozwoli nam uzyskać żyłka o mniejszej średnicy. Najczęściej jest to 0,28 mm lub 0,30 mm.

 

Zestawy końcowe

Mając już podstawowy sprzęt, możemy zająć się kompletowaniem przyborów oraz niezbędnych składowych zestawów końcowych. Warto w tym wypadku posłużyć się ogromem wiedzy zawartej w artykułach oraz filmach dostępnych w sieci. Warto również zasięgnąć porady wśród doświadczonych „kolegów po fachu”.

 

Sprzęt karpiowy w haczykowo.pl

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór wędek, kołowrotków oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów, których będziesz potrzebował do rozpoczęcia niezwykle ciekawej przygody z karpiami. Nasi sprzedawcy chętnie pomogą w wyborze i odpowiedzą na każde pytanie!

Opublikowane w: Default category

Zostaw komentarz