Najnowsze posty

Jak łowić metodą feeder?

Łowienie metodą feeder, a właściwie na tzw. „drgającą szczytówkę” zyskuje coraz więcej zwolenników. Po ten sposób łowienia sięga coraz więcej początkujących wędkarzy. Najpopularniejsza z obecnych metod to „methoda”. Swoją sławę zawdzięcza bardzo prostej budowie zestawu, który nawet nowicjusz jest w stanie szybko i prawidłowo zmontować. Jednak aby łowienie było przyjemne i relaksujące, warto prawidłowo dobrać wszystkie jego elementy. Czym więc kierować się przy wyborze pierwszego zestawu feederowego?

Wędki feedery

Wędki feedery cechuje przede wszystkim czuła część szczytowa, która spełnia funkcje sygnalizatora brań. Aby była lepiej widoczna, zakończona jest jaskrawym kolorem (żółtym, pomarańczowym, seledynowym itp.). W zależności od potrzeb, większość wędek posiada wymienne szczytówki, których twardość określa się w uncjach (oz). Najczęściej używane długości to 330cm, 360cm lub jeżeli chcemy łowić na dalszym dystansie, warto zdecydować się na modele o długości 390cm lub nawet 420cm. A więc, jeżeli nastawiamy się na niewielkie ryby, a dystans, na którym chcemy łowić nie będzie przekraczał 80m, warto sięgnąć po „lżejszy” sprzęt, który dostarcza sporo frajdy nawet przy małych i średniej wielkości rybach. Przykładem takiego „patyka” może być Garbolino Essential Method 330 cm/60g. Jednak jeżeli decydujemy się na zupełnie lekkie i delikatne łowienie z pomocą przychodzą wędki typu Picker. Ich długość oscyluje między 270cm a 300cm. Ciężar wyrzutowy również jest niewielki (waha się między 30g a 60g). Jedną z propozycji na naszych półkach będzie Delphin Hybrix 270/60g.

 

Natomiast, gdy naszym celem będą karpie, amury oraz jesiotry, przyda nam się spory zapas mocy. Obecnie na łowiskach komercyjnych, gdzie wywózka nie jest dozwolona, niejednokrotne ryby przebywają na znacznych odległościach od brzegu. Aby się do nich dobrać, potrzebujemy znacznie mocniejszego sprzętu. Wędki, którymi osiągniemy spory dystans, będą znacznie dłuższe. Na sklepowych półkach natrafimy na bardzo ciekawą propozycję producentów kilku firm, mowa tu oczywiście o modelach z tzw. „dopałką”. Wspomniana „dopałka” to część przedłużającą wędkę z 390cm do 420cm. Pomaga w uzyskaniu ekstremalnych odległości. Przykładem będzie w tym wypadku Essential Distance 13+ od firmy Garbolino.

Kołowrotki feederowe

Dedykowane do tego sposobu łowienia kołowrotki posiadają stałą, szeroką szpulę. Niekiedy są one bardzo podobne do matchowych, jednak mają niższe przełożenie. W zależności od wędki, do której chcemy je dopasować, wielkości to zazwyczaj 4000, 5000 lub nawet 6000.

Pomocne akcesoria

Aby łowienie metodą feeder było komfortowe, na rynku ciągle przybywa pomocnych akcesoriów. W precyzyjnym oznaczeniu odległości pomogą nam kijki dystansowe. Obecnie praktycznie każda firma posiada taki produkt w swoim asortymencie. Bardziej zaawansowani wędkarze zamieniają standardowe krzesło na tzw. kosz, czyli wielofunkcyjne siedzisko wyposażone w szuflady oraz półki. Nogi możemy wyposażyć w dowolny uchwyt np. na parasol, którego nie trzeba mocować bezpośrednio w podłożu. No nich również mocujemy specjalistyczne ramię oraz fajki, na których znajdą się zarzucone wędki. W naszym sklepie znajdziecie zarówno propozycje dla początkujących, jak i zaawansowanych wędkarzy.

Akcesoria do feedera w haczykowo.pl

W ostatnich miesiącach mocno poszerzyliśmy nasz asortyment. Firm przybywa, a na obecną chwilę możemy pochwalić się produktami wielu uznanych marek. Sprawdźcie sami!

Opublikowane w: Default category

Zostaw komentarz