Filtrowanie

W promocji

Na stanie

Cena

4,00 zł - 33,00 zł

Waga (g)

20 g - 20 g

Średnica

3 mm - 15 mm

Przynęty Method Feeder

Przynęty method feeder w haczykowo.pl

 

Kulkidumbelsywaftersy, popki... dużo tego pojawiło się w ciągu ostatnich lat na naszym rynku. Dobrze będzie usystematyzować i zorganizować wiedzę. Początki method feeder w Polsce oznaczało używanie mniejszej średnicy przynęt karpiowych. Stosowaliśmy standardowe kulki tonące o średnicach 10-12mm. Sprawdzało się to przez kilka sezonów ale po pewnych czasie zostawaliśmy w tyle na zawodach i łowiliśmy mniej na wyjazdach rekreacyjnych. Na szczęście pojawiły się nowości czyli małe kulki do method feeder i przynęty o kształcie dumbell.

 

Kulka czy dumbells do method feeder?

 

Oba kształty przynęt potwierdziły swoją skuteczność. Kulki tonące i pływające montowane na włos lub na bagnet działały i działają bardzo dobrze. Odpowiedni kolor i zapach dobrany do warunków dawał ryby. Niestety przy łowieniu na przypon z gumką nie ma możliwości montowania kulki. Wtedy z pomocą przychodzi przynęta typu dumbells. Walcowaty kształt z płaskimi lub lekko wklęsłymi bokami idealnie pasuje do gumki a jednocześnie możemy używać go na bagnecie czy włosie. Dumbellsy występują w wersjach tonących, pływających i zbalansowanych (wafters). Dumbells oznacza kształt przynęty a nie jej pływalność lub sposób prezentacji!

 

Przynęty do method feeder - wafters, tonące, pływające, pellety

 

Przynęty do metody poza tymi naturalnymi czyli robakami i kukurydzą możemy podzielić na kilka grup. Patrząc na kształt przynęty możemy wyróżnić kulkidumbellsy czy nowości takie jak larwawigglyślimakbobek...

Większą wagę powinniśmy przywiązywać jednak do samej pływalności i prezentacji przynęty.

 

Co to jest wafters?

 

Wafter to rynkowa nazwa przynęt o zbalansowanej pływalności. Słowo "wafting" możemy tłumaczyć jako unoszący się. To dokładnie przedstawia w jaki sposób wafter zachowuje się w łowisku. Po obsypaniu pelletu lub zanęty z podajnika wafter nie leży na dnie i nie unosi się nad podajnikiem jak pop-up. Haczyk leży na dnie a wafter unosi się delikatnie bezpośrednio nad nim. Z tego powodu bardzo ważne jest używanie bagnetów do przynęty typu wafter. Przynęta porusza się, buja i kusi do brania a jednocześnie rybom bardzo łatwo jest zassać zbalansowaną przynętę.

 

Tonące przynęty do methody.

 

Mogą być w kształcie kulki lub dumbellsa. Nie unoszą się nad dnem i zazwyczaj leżą na kupce pelletu. Tonące przynęty do metody bardzo dobrze sprawdzają się w łowiskach w dużymi rybami lub dużą ilością małych ryb. Przynęta "wciśnięta" w dno nie powoduje niepotrzebnych, przypadkowych podpięć ryb za płetwy lub brzuch. Przynęty takie wyglądają również bardziej naturalnie. Prezentują się tak jakby długo zalegały na dnie i wydają się bezpieczniejsze.

 

Pop-Up czyli pływające.

 

Przynęty, które również warto mieć w swoim arsenale. Często używane przez karpiarzy a mniej popularne przy method feeder. Dobrze jest mieć popki w kilku rozmiarach i kolorach jako przynęty ostatniej szansy. Nawet na zawodach, przy totalnym bezrybiu często założenie popka i zwieszenie go nad podajnikiem w toni dawało mocne, gwałtowne branie po kilku minutach oczekiwania.

 

Jaki pellet na gumkę?

 

Szczególnie w zimnych porach roku, przy zimnej wodzie i bardzo słabych braniach warto mieć ze sobą pellety przynętowe. Pellet 4mm, 6mm lub 8mm prezentowany na gumce w podajniku nabitym mikro pelletem prezentuje się bardzo naturalnie i bezpiecznie. Takie rozwiązanie jest skuteczne szczególnie przy trudnym łowieniu w trakcie zawodów. Warto jest posiadać mały pojemnik z pelletami różnej średnicy w różnych kolorach. Najczęściej będzie to SkrettingAller lub Coppens ale takie przynęty znajdziemy w ofercie większości marek specjalizujących się w przynętach method feeder.